Menu

Lalandia Cup 2018 - U12

image
Anders Nielsen
12. marts 2018 kl. 13:36

Den 3-4. marts var klubbens U12 drenge til Lalandia Cup ved Billund. Stævnet er en glædelig tilbagevendende begivenhed for årgangen og er samtidig inde sæsonens sidste.

Lørdag morgen drog 30 meget glade og forventningsfulde spillere og 6 trænere afsted fra Morud i retning mod det jyske. Ved ankomst til Filskov i nærheden af Billund, blev vi indlogeret på en lokal skole, hvor vi skulle overnatte fra lørdag til søndag.  Da der var fordelt senge pladser i gymnastiksalen, gik turen til Lalandia hallen, hvor U12 rækken skulle afvikles.

Vi havde tilmeldt 5 hold i U12 drenge rækken. Holdene var fordelt i to 5.holds puljer og efter mange tætte og velspillede kampe, som også indeholdt interne kampe Morud holdene imellem, spillede 2 af vores hold sig i finalen sidst på eftermiddagen. Efter en tæt og intens finale, fejrede alle drengene i fællesskab, at de 2 store pokaler skulle med hjem til Fyn og fortjent synge Morud drengenes sejrs sang ”Giv mig et M – giv mig et O……”J

Weekendens nok største højdepunkt var dog den efterfølgende tur i Lalandia Aquadome. Tornadoen, Twisteren og Wild River blev i ca. 3 timer gennemtestet, til stor glæde for både store og småJ

Lørdag aften var der hygge og afslapning på skolen, blandt andet sammen med forældre og andre deltagende hold.

Søndag morgen/formiddag stod på morgenmad og oprydning, inden det atter gik retur mod Langesøhallen.

Vi skal helt sikkert afsted igen i 2019.

Trænerteamet U12